İktidarın altı aylık basın özgürlüğü karnesini araştıran Oduncu’nun hazırladığı rapora göre, Ocak-Haziran 2024 döneminde en az 515 gazeteci yargılandı.

Karara bağlanan davalarda 36 gazeteciye toplam 66 yıl 5 ay 13 gün hapis ve 283 bin 270 lira para cezası verildi.

Altı aylık basın karnesini değerlendiren Oduncu, şunları kaydetti:

"İktidar, özellikle yargıyı baskı aracı olarak kullanarak gazetecileri, mesleğini yapamaz duruma getirmek istiyor. Sadece altı aylık dönemde gazetecilerin karşı karşıya kaldığı baskılar bizlere bir kez daha gösteriyor ki; iktidar hakikat mücadelesi veren gazetecileri mesleklerini yaptıkları için cezalandırmak için her yolu mubah görmektedir. İktidarın yarattığı bu tabloda ne yazık ki artık basın özgürlüğünden bahsetmek pek de mümkün değil. Sadece basın özgürlüğü değil, baskı ve engellemeler aynı zamanda halkın haber alma hakkının da etkin kullanımına ket vurmaktadır."

Her gün en az iki gazeteci yargılanıyor

Türkiye’nin basın özgürlüğü noktasında her yıl daha da geriye gittiğine dikkat çeken Oduncu, şöyle devam etti:

'Sabıkalı alt geçit'te bir kaza daha! 'Sabıkalı alt geçit'te bir kaza daha!

*Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2024 Dünya BasınÖzgürlüğü Endeksi’nde Türkiye, 180 ülke içerisinde 158’inci sırada yer alıyordu. Bir önceki yıl yani 2023 yılında ise 165’inci sıradaydık. Bu yedi sıralık ilerleyiş; basın özgürlüğünde iyiye değil, daha da kötü bir noktaya gittiğimizin işaretidir. Ne yazık ki basın özgürlüğünün etkin kullanımı için yaptığımız uyarıları dikkate almayan iktidar sayesinde ‘sorunlu’ kategoriden ‘vahim’ kategorisine geçmiş durumdayız.

*Sadece tutuklu gazeteciler açısında değil, dışarıdaki gazeteciler açısından da tablo endişe verici bir noktaya ulaşmıştır. Halkın haber alma hakkını yerine getiren gazeteciler, mesailerini haber merkezlerinden çok adliyelerde geçirmek zorunda bırakılıyor. Düşünebiliyor musunuz; 180 günlük dönemde 515 gazeteci mesleğini yaptığı için yargılandı. Bu her gün en az iki gazetecinin yargılandığı anlamına geliyor. Adliyeler, Türkiye’nin en büyük haber merkezi haline gelmiş durumda. Hali hazırda yargılanan gazetecilerle birlikte yine yeni davalar ve soruşturmalarla da gazeteciler mesleklerini yapamaz hala getirilmektedir.

2024 yılının ilk altı aylık döneminin bilançosu şöyle:

  • Yargılanan gazeteciler: 515
  • Hakkında ceza verilen gazeteciler: 36
  • Hapis cezası: 66 yıl 5 ay 13 gün
  • Para cezası 283 bin 270 TL
Editör: Haber Merkezi