'Tasarruf paketi' Meclis'te kabul edildi 'Tasarruf paketi' Meclis'te kabul edildi
ABD Merkez Bankası (Fed) bugünkü toplantısında faizleri sabit tutma kararı aldı. Piyasa beklentisi de faizlerin 22 yılın zirvesinde sabit tutulacağı yönündeydi. ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bugünkü toplantısından fonlama faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutma kararı çıktı. Karar oybirliği ile alındı. Fed, üst üste yedinci toplantısında da faizi değiştirmemiş oldu. Banka bir sonraki faiz kararını 31 Temmuz'da açıklayacak.

Piyasa beklentisi de bugünkü toplantıda faizlerin sabit tutulacağı yönündeydi.

ABD'de bugün açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayısta aylık bazda değişim göstermezken yıllık bazda yüzde 3,3 ile beklentilerin altında arttı ve yüzde 3,4'lük beklentinin altında kaldı. Kararın ardından gözler Fed Başkanı Jerome Powell'ın saat 21.30'da yapacağı basın toplantısına çevrildi. Piyasalar açısından Powell'ın vereceği mesajlar yön gösterici olacak.

Son dönemde ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin karışık sinyaller vermesi Fed'in ne zaman faiz indirimine gideceğine yönelik belirsizliği artırmıştı.

Editör: PolitikYol