ALTAN SANCAR 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında 1,5 saat süren görüşmede, vatandaşın gündemini ilgilendiren pek çok başlık ele alındı.

Erdoğan, Özel’e iade-i ziyaret için 18 yıl aradan sonra ilk kez CHP Genel Merkezi’ne gitti.

Tarihi görüşmenin perde arkasına PolitikYol ulaştı.

Yeni TFF Başkanı Hacıosmanoğlu kimdir? Yeni TFF Başkanı Hacıosmanoğlu kimdir?

'Cok kazanandan çok, az kazanandan az vergi'

Edilen bilgilere göre Özel, asgari ücrete temmuzda ara zam talebini, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını, çay ve hububat üreticileri başta olmak üzere beklentilerin altında kalan alım fiyatlarını, atanmayan öğretmenleri, özel okul öğretmenlerinin sorunlarını, staj ve çıraklık mağdurlarını, emeklilikte kademe bekleyenlerin durumunu, kira yardımı da sona erecek olan depremzedelerin sıkıntılarını görüşmede gündeme getirdi. Buna göre Özel, tüm bu ekonomik beklentilerin karşılanması için 'makro bir çözüme ihtiyaç olduğunu, adaletli bir vergi sistemi için tüm siyasi partilerin katılımıyla Meclis’in çalıştırılmasını' teklif etti.

Şimşek ile CHP kadroları bir araya gelebilir

Kaynaklara göre Özel, 'çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasının esas olduğunu, bunun yanında mevcut bütçenin gelir ve giderleri üzerinde de mali çalışma yapılması ve adaletsizliği giderecek tedbirler alınması' gerektiğini söyledi. Bu çerçevede, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP’nin ekonomi kadroları, 'adaletli bir vergi sistemi oluşturulması için' bir araya gelebilir.

CHP kurmayları: Temel konu maliyeti kimin karşılayacağı

CHP kaynakları, 'Türkiye’nin ağır bir ekonomik kriz yaşadığını, bu krizin 86 milyon vatandaşa maliyeti olduğunu' ve 'üzerinde durulması gereken temel konunun, bu maliyeti kimin karşılayacağı sorusu olduğunu' söyledi. Kurmaylar; emeklilere, asgari ücretlilere zam yapılmayarak, tarım ürünlerine maliyetin altında alım fiyatları açıklanarak, krizin maliyetinin sadece yoksullara yüklenmesini, 'acı reçetenin dar gelirlilere ödetilmesini kabul etmediklerini' vurguladı. Kaynaklar, 'ekonomik krizden mağdur toplum kesimlerinin yanlış politikalar nedeniyle daha fazla ezdirilmemesi için inisiyatif almaya hazır olduklarını, bunun zemininin de TBMM olduğunu' söyledi.

Özel, anayasa konusundaki görüşlerini tekrar iletti

Öte yandan Özel görüşmede Gezi, Sinan Ateş, Tahir Elçi, Şenyaşar davalarındaki adalet taleplerini ve Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanması konusunu gündeme getirdi.

CHP lideri görüşmede, yeni anayasanın 'yakıcı sorunlar yaşayan toplumun temel beklentileri arasında yer almadığını' söyledi. Özel, 'bu konuda bir toplumsal mutabakat oluşması gerektiğini, meselenin tartışılması için önce mevcut anayasaya ve Anayasa Mahkemesi kararlarına uyumun şart olduğunu' söyledi.
Editör: PolitikYol