Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) adli ve idari yargı 2024 yılı ana kararnamesini açıkladı. Adli yargıdan 4 bin 299 hakim ve savcının görev yeri değişikliği talebi karara bağlandı. İdari yargıda 290 hakim ve savcının görev yeri değişiklik talebi karşılandı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanlığınca, hakim ve savcıların yeni atamalar ve görev yerleri açıklandı.

Buna göre adli yargıdan 4 bin 9 hakim ve savcının görev yeri değişti.

Sinan Ateş cinayetini çözen savcıya tenzili rütbe

Kararnamede, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin soruşturmayı yürütürken görevden alınan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Durdu Özer, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı'na atanarak 'bölge savcısı' oldu.

Odasında 'cephenelik' fotoğrafı çeken hakime tenzili rütbe

İzmir Adliyesi’nde bulunan ‘dinlenme odası’nda cephaneliğini sergilediği fotoğraflarla gündem olan Oktay Tabur İzmir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı tenzili rütbe ile Karşıyaka Hâkimliği'ne atandı.

Ülkü Ocakları'nı takibe alan savcı Diyarbakır'a gönderildi

Yine Sinan Ateş cinayetinin sanıkların Emre Yüksel'in firari olduğu dönemde, soruşturma dosyasına bakan ve PolitikYol'un ortaya çıkardığı Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nin teknik takibe alınmasını talep eden ve daha sonra soruşturmadan alındığı ortaya çıkan savcı Durmuş Ali Kaya, Diyarbakır Çınar Savcılığı'na atandı.

Hakkari Belediye Başkanı Akış'ın tutuklanmasına karar veren hakimin görev yeri değişti

Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınarak yerine kayyım ataması kararı sonrası hakkında devam eden yargılamada 19 yıl 6 ay hapis cezasına hükmeden Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi başkanı Birtan Şeker, Zonguldak Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atandı.

7 kenttin başsavcına tenzili-i rütbe ile Yargıtay'a atandı

Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Tuncel, Kırıkkale Başsavcısı İbrahim Keskin, Uşak Başsavcısı Serdar Durmuş, Kırşehir Başsavcısı Soner Aygün, Karabük Başsavcısı Koray Kesgin, Kırklareli Başsavcısı Hazım Aslancı ve Bolu Başsavcısı Ali Keleş, tenzil-i rütbe ile Yargıtay Savcılığına atandı.

Kobani Davası hakimi Diyarbakır'a atandı

Aralarında Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da bulunduğu 108 kişinin yargılandığı ve Demirtaş'a 42 yıl hapis cezası verilen Kobani davasının görüldüğü Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinden Barış Karakurt, Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine atandı.

Bakan Tunç duyurdu

Kararnameyi Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, duyurdu. Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Adli ve İdari Yargı 2024 Yılı Ana Kararnamesi çalışmalarını tamamladık. Kararname, HSK internet sitemizde (http://hsk.gov.tr) birazdan yayımlanacak. Yeni görev yerlerine atanan hâkim ve Cumhuriyet savcılarımıza adaletin tecellisi yolunda başarılar diliyorum. Kararname, hakim ve savcılarımız ile aileleri, yargı camiamız ve ülkemiz için hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

Ayrıntılar geliyor...

Editör: PolitikYol