Sosyalist Enternasyonal’in Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Avrupa Komitesi toplantısında yayınlanan Bükreş deklarasyonunda, CHP'nin yerel seçim başarısı ve Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) sürecine ilişkin önemli vurgular yer aldı.

Oy birliğiyle kabul edilen deklarasyonda, şunlar dendi: “Türkiye’den üye partimiz CHP’yi son yerel seçimlerdeki etkileyici zaferlerinden dolayı tebrik ediyor ve Avrupa Birliği tam üyelik sürecinde büyük atılıma yol açacak demokrasi ve reform mücadelesini destekliyoruz."

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, söz konusu kısımla ilgili şunları dedi: “Bunu hem partimiz hem Türkiye için kritik bir adım olarak görüyoruz. Türkiye’nin haklarını Avrupa’da savunacağımızı pek çok kez söyledik. Bu kapsamda Sosyalist Enternasyonal’in Bükreş Deklarasyonu’nda böyle bir bölümün oy birliği ile kabul edilmiş olması çok önemlidir." 

Demirtaş'a 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi Demirtaş'a 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi

Toplantıda Sosyalist Enternasyonal ile Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Sosyalist Grup arasındaki ilişkileri yürütme görevine ise Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Selin Sayek Böke getirildi.

Editör: Haber Merkezi