ABD seçim anketi: Trump 'salıncak eyalet'lerde önde ABD seçim anketi: Trump 'salıncak eyalet'lerde önde

Erdoğan, geçtiğimiz cuma günü gazetecilerin "Türkiye ile Suriye arasında yeniden ilişkiler kurulur mu?" sorusuna, şu yanıtı vermişti: "Kurulmaması için hiçbir sebep yok. Biz Suriye ile bu ilişkileri geliştirmekte geçmişte nasıl birlikteysek yine aynı şekilde birlikte hareket ederiz.”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile geçmişteki ailece yapılan görüşmeleri hatırlatarak şunları demişti: "Suriye'nin iç işlerine karışmak gibi bir derdimiz, bir hedefimiz olamaz. Suriye halkı bizim kardeş halklar olarak beraber yaşadığımız bir topluluktur. Ve nasıl ki biz Suriye ile ilişkilerimizi canlı tuttuysak geçmişte, ailece görüşmelere varıncaya kadar sayın Esed'le biz bu görüşmeleri yaptık. Yarın olmaz diye bir şey kesinlikle mümkün değil, yine olur. Suriye'nin iç işlerine karışmak gibi bir derdimiz asla yok.”

Suriye sınırındaki gerilim

Erdoğan’ın bu açıklamasından sonra El-Bab ve Azez'de gerginlik büyürken, sınır kapısında bulunan Türk bayraklarına da saldırılmıştı. Türkiye'den giden kimi TIR'lar göstericiler tarafından yakılmıştı. AK Parti’ye yakın yazarlardan Abdulkadir Selvi, Suriye sınırındaki eylemlere Cuma günü yeniden devam edilebileceğini belirterek, Türk askerine ‘Bayrağa dokunanı vur’ emri verildiğini yazmıştı.

Rusya’dan açıklama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kazakistan'ın başkenti Astana'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Erdoğan'ın yapacağı görüşmeye ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Görüşmenin her iki liderin de isteği üzerine yapılacağını ve uzun sürebileceğini dile getiren Peskov, "Elbette görüşmede, karşılıklı çıkarları ilgilendiren tüm konular ele alınacak. İlk önce ikili ilişkiler ele alınacak. İki lider, Suriye, Ukrayna konusunu da ele alacak. Gündemde, Putin’in Türkiye’ye ziyareti konusu da var. Bu ziyaret, zamanda mutabık kalındığında gerçekleşecek. Bugün ziyaretin olanaklarını ele almak için imkan var" diye konuştu.

Erdoğan’ın açıklaması

Peskov, Erdoğan'ın Suriye ile ilgili açıklamasını da değerlendirerek, şunları söyledi:

"Suriye'de barışın tesis edilmesi sürecini memnuniyetle karşılıyoruz. Rusya bu konuda büyük çaba harcıyor. Komşu ülkelerle bu sürecin daha başarılı bir şekilde gelişmesini sağlayacak temasları memnuniyetle karşılarız."

Editör: Haber Merkezi