Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan atama kararıyla 5 ile yeni vali atandı. Diyarbakır Valiliği'ne atanan Murat Zorluoğlu, daha önceki dönemde Van Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum olarak atanmasının yanı sıra bir dönem AK Partili Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı yapmasıyla bilinen bir isim. 

Gazeteci Kurtuluş Demirbaş serbest bırakıldı Gazeteci Kurtuluş Demirbaş serbest bırakıldı

Atama kararına göre atanan valiler şöyle:

·      Diyarbakır Valiliği’ne Murat  Zorluoğlu

·      Malatya Valiliği’ne Seddar Yavuz

·      Kocaeli Valiliği’ne İlhami Aktaş

·      Çanakkale Valiliği’ne Ömer Toraman

·      Elazığ Valiliği’ne Numan Hatipoğlu

Malatya Valisi Ersin Yazıcı ise merkeze çekildi. 

Eski kayyum ve AK Partili belediye başkanı Diyarbakır’a vali olarak atandı

Diyarbakır’a yeni vali olarak atanan Murat Zorluoğlu, geçmiş kariyeriyle dikkat çeken bir isim oldu.

Zorluoğlu, 2017 yılında Van’a vali olarak atandı. Bu atamayla birlikte aynı zamanda Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum oldu. İki yıla yakın süre bu görevini sürdüren Zorluoğlu daha sonra 2019 yerel seçimlerinde AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

Seçimlerde belediye başkanlığını kazanan Zorluoğlu, Mart 2024 seçimlerine kadar bu görevini sürdürdü. 2024 yerel seçimlerinde yeniden aday gösterilmeyen Zorluoğlu, seçimlerden sadece üç ay sonra bu kez Diyarbakır’a vali olarak atandı.

Zorluoğlu kimdir?

Zorluoğlu, mülki idare amirliğine 1994 yılında Trabzon'da kaymakam adayı olarak başladı. Mersin ve Bingöl'de de kaymakamlık yaptı. Zorluoğlu, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Şube Müdürü, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili ve Elazığ Valiliği görevlerinde bulundu. 2017 yılında Van Valisi olarak atandı.

Editör: Haber Merkezi