Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinin Sarılar köyü yakınlarında 8 Temmuz 2018’de meydana gelen, 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300’den fazla kişinin de yaralandığı tren faciasının üzerinden altı yıl geçti.

Cemil Tugay'ın koruması intihar etti Cemil Tugay'ın koruması intihar etti

Ailelerin 'adalet' arayışı sonucu 25 Nisan 2024'te Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada; dört sanığa “bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan, beş sanığa “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan hapis cezası verildi. Öte yandan dört sanık da beraat etti.

Dönemin TCDD 1'inci Bölge Demiryolu Bölge Bakım Müdürü Mümin Karasu 17 yıl 6 ay, TCDD 1'inci Bölge Müdürlüğü’nde görev yapan Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt 16 yıl 3 ay, Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat 13 yıl 9 ay ve TCDD Bölge Müdürü Nihat Aslan hakkında 15 yıl hapis cezasına çarptırılıp haklarında tutuklama kararı verildi.

'Ulaştırma Bakanlığı’nın hiç mi suçu yok?' 

Faciada dokuz yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz, davanın 'savcıların TCDD üst yönetimine ellerini hiç uzatamadığı bir dosya' olarak kaldığını belirterek "Öncelikle dönemin TCDD Genel Müdürü olan İsa Apaydın’ın 25 kişinin öldüğü bir olayda bir kez olsun sorgulanmaması adaletin eşitliği konusunda normal olabilir mi? Ulaştırma Bakanlığı’nın hiç mi suçu yok?" diye sordu.

Adaletin tam anlamıyla yerini bulmadığını söyleyen Öz, şunları kaydetti:

"Bugün İsa Apaydın, 25 kişinin ölümünden bir kez olsun sorgulanmazken, kurmuş olduğu şirket üzerinden 35 kamu ihalesi alıp, ihale rekortmeni olabiliyorsa bunu biraz sorgulamak gerekir. Biz davamızın ve bu olayın yaşanmasına sebep olan kararlara imza atan kişinin de yargı önünde hesap vermesini istiyoruz. Ve son olarak ülkemiz ne yazık ki sosyal cinayetler ülkesi. Ve toplum olarak çabuk unutuyoruz. Yaşanan katliamları unutmayalım. Acı da mücadele de bizim bunun farkındayız ama yarın bizim tarafımızda ses yükseltecek olanın da kim olduğu bilinmiyor. Çünkü bu cezasızlık politikası, liyakatsizliğe, para hırsına, yandaşlığa cesaret veriyor. Olan ölen ve ölenin arkasında yarım kalana oluyor."

Çorlu tren faciasında yaşamını yitiren 25 kişi için Edirne'nin Uzunköprü ilçesi ve Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde anma etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Kaynak: ANKA