Vakıf üniversitelerindeki 'akademisyen kıyımı' devam ediyor.

Tepki gösterilmişti: Beykoz Üniversitesi, mezuniyeti Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlemeyecek Tepki gösterilmişti: Beykoz Üniversitesi, mezuniyeti Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlemeyecek

Maltepe Üniversitesi 23 akademisyeni işten çıkardı.

İşten çıkartılan akademisyenlerden Aslı Tosuner, yaşananları X hesabından şöyle anlattı:

*İşten çıkarıldım. Ancak şimdi yazabiliyorum çünkü stresten üzerine hasta oldum yatıyorum. 24 Haziran haftası, benim duyumuma göre, Maltepe'de 23 akademik çalışan izinden döndüğü gibi işe gittiği günün 'son iş günü' olduğunu öğrendi. Ben de perşembe iş başı yapmıştım, öğrenci sunumları dinlemek için odadan çıkacağım süre o gün son günüm olduğu söylendi.

'Koskoca kurum üç kuruşun hesabını yapıyor'

*Bu arada 'Vakıf Üniversiteleri Dayanışma Meclisi' ne maillerine ne mesajlarına bakmıyor. Okul haklarımızı verdi ama final haftasının ortasında son dakika bunun yapılması elbettte Temmuz'da artacak kıdem tazminat tavanından yırtmak (için).

*Nitekim öyle oldu. Koskoca kurum üç kuruşun hesabını yapıyor. Üstüne final dönemi olduğu için 'son günümüz' olsa da biz öğrenciler mağdur olmasın diye işlerimizi yaptık, bitirdik, insanlık bizde kalsın dedik. Para alınır dert değil ama işin manevi yanı? 30 yıllık hocalar vardı. Tüm gelecek dönem planlanmış, üzerimdeki ders yükleri falan belirlenmişken. Bu süreci bu şekilde kararlaştıranı Allah'a havale ediyorum.

Vakıf Üniversiteleri Dayanışma Meclisi de X'ten yayınladığı mesajla akademisyen kıyımına şu sözlerle tepki gösterdi: "Vakıf üniversitelerinde yine kıyım var! Maltepe, Arel, Fenerbahçe, Kadir Has ve Beykent Üniversitelerinde çeşitli bahanelerle onlarca akademisyenin işine son verildi. Kâr maksimizasyonu amacıyla hem hukuksuz hem de usulsüz bu uygulamalarınız yanınıza kâr kalmayacak."

PolitikYol, yaklaşık üç hafta önce Vakıf Üniversiteleri Dayanışma Meclisi'yse vakıf üniversitelerindeki problemler üzerine söyleşmişti. Meclis, iş güvencesizliğinin en büyük problemlerden biri olduğunu vurgulamıştı.

Editör: Haber Merkezi