BirGün Yazarı Timur Soykan'ın, MASAK raporlarına dayandırarak yaptığı Halkbank’tan Ayhan Bora Kaplan'a 550 milyon TL kredi başlıklı haberine erişim engeli getirilmişti.

Soykan, MASAK raporlarında kamu bankasının Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne ait şirketlere 2021-2022 yıllarında toplam miktarı 480 milyon 515 bin TL olan 25 kredi verdiğinin görüldüğünü aktarmıştı.

Halkbank’tan bugün Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamada MASAK raporlarına dayandırılan bu haber yalanlandı.

Cemil Tugay'ın koruması intihar etti Cemil Tugay'ın koruması intihar etti

“Mevzuata aykırı olarak suç örgütüyle bağlantılı hiçbir firma veya şahsa kredi kullandırılması söz konusu dahi olamaz” denilen açıklamanın tamamı şöyle:

*Son günlerde bazı medya yayınlarında ve sosyal medya hesaplarında; bankamızın mevzuata aykırı olarak suç örgütüyle bağlantılı olduğu ileri sürülen firma ve şahıslara kredi kullandırdığına dair yer alan haber ve söylentiler, tamamıyla gerçeğe aykırı, bankamızın güven ve itibarını sarsıcı olduğu gibi kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı, hisse değerini etkileyici, kişisel yaklaşım ve yorumlara dayalı niteliktedir.

*Konuyla ilgili olarak 20 Kasım 2023 tarihinde de Kamuyu Aydınlatma Platformu aracılığıyla açıklama yapılmıştır.

*Bankamız kredilerin tahsis, teminatlanma ve kullandırımlarında Bankacılık Kanununa ve buna bağlı düzenlemelere uygun olarak hareket etmektedir.

*Mevzuata aykırı olarak suç örgütüyle bağlantılı hiçbir firma veya şahsa kredi kullandırılması söz konusu dahi olamaz. 

*Bankamızın güven ve itibarını sarsacak nitelikte haksız haber ve yorumların yapılması, Bankacılık Kanunu’nun ‘İtibarın Korunması’ başlıklı 74’üncü madde hükümlerine aykırılık teşkil etmekte olup haksız haber ve yorum yapanlar hakkında yasal haklarımız kullanılacaktır. Kamuoyunun ve yatırımcıların bilgisine sunulur.

Editör: Haber Merkezi