U19 futbol maçlarını takip etmek için görevli gittiği Suudi Arabistan'da gazeteci Kurtuluş Demirbaş, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin açıklamaları nedeniyle Suudi yetkililer tarafından gözaltına alındı.

Demirbaş'ın ailesi, 5 gündür ulaşamadıkları ve can güvenliğinden endişe ettikleri Kurtuluş Demirbaş için Türk hükümetinden diplomatik girişimlerde bulunmasını ve avukat desteği talep etti.

Kurtuluş Demirbaş, U19 maçlarını takip için görevli olarak Suudi Arabistan’a gitti. Kurtuluş Demirbaş'ın eşi Pınar Demirbaş, 6 Temmuz'da Türkiye'ye dönecek olan eşinin dönmediğini belirtti. Eşiyle en son 5 Temmuz Cuma günü konuştuğunu ifade eden Pınar Demirbaş, "Son konuşmamızda 'Eşyalarımızı toparlıyoruz. Yola çıkacağız. İstanbul’a indiğimizde haber vereceğim' dedi. Sabah 'günaydın' mesajı attım ama 5 gündür yanıt alamadım, gözaltına alındığını ekip arkadaşlarından öğrendim" dedi.

Milli yüzücüden 'katliam yasası' protestosu: Denizde açlık grevine başlıyor Milli yüzücüden 'katliam yasası' protestosu: Denizde açlık grevine başlıyor

Kurtuluş Demirbaş'ın Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin bazı açıklamaları nedeniyle Suudi yetkililer tarafından gözaltına alındığı belirtiliyor.

Eşi Pınar Demirbaş: Can güvenliğinden endişe duymaktayım

Dışişleri Bakanlığından yardım talep eden Pınar Demirbaş, Bakanlığa sunduğu dilekçesinde şunları kaydetti:

"Eşimin, dönüş tarihi olan 6 Temmuz 2024'te saat 01.00 sularında kimliği bilinmeyen 3 kişi tarafından görevli bulundukları Taif King Fahd Stadyumu’nda önce pasaportunun sorgulandığı, ardından açıklama yapılmaksızın bu kişiler tarafından bir arbede ile stadın arkasında ifade edilen bir binaya götürüldüğü ve orada hiç kimse ile görüştürülmediği hususunu ekip arkadaşları tarafından öğrendim. Cidde Türk Konsolosluğu’na durumu bildirdim. Konsolosluğun talep ettiği bilgi ve belgeleri ilettim. Bu durum karşısında eşimin neden ve hangi amaçla rehin alındığını bilmemekle beraber, kendisinin içinde bulunduğu vaziyetin bilgisinden yoksunum ve haber alamamaktayım. Eşimin can güvenliğinden endişe duymaktayım. Mağduriyetimizin aydınlığa kavuşması hususunu ivedilikle ve önemle bilgilerinize arz ederim." 

Bakanlık devreye girdi

ANKA Haber Ajansı'nın üst düzey bir Bakanlık yetkilisine dayandırdığı habere göre, durum 8 Temmuz itibarıyla Bakanlığın gündemine geldi. Yetkili, "vakit kaybedilmeksizin Suudi Arabistan makamlarından resmi olarak bilgi talep edildiğini" ve konunun yakından takip edildiğini aktardı. Demirbaş'ın ailesinin düzenli olarak bilgilendirildiği de belirtildi. 

Editör: Haber Merkezi