Fransa'da dün düzenlenen genel seçimlerin ikinci turunda sol ittifak birinci, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi ikinci ve aşırı sağcı Ulusal Birlik üçüncü çıktı ancak hiçbir parti mecliste çoğunluğu tek başına sağlayamıyor. Anketlerin tamamı Ulusal Birlik'i önde gösterirken bazı anketler Ulusal Birlik'in mecliste tek başına çoğunluğu sağlayacağını öngörüyordu.

Ulusal Birlik'in haziranın başında düzenlenen Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ve genel seçimlerin ilk turunda birinci çıkması piyasaları altüst etmiş, borsa çakılmış ve devlet tahvilleri değer kaybetmişti.

Bloomberg HT'nin aktardığına göre dün solun birinci çıkmasıyla kısa vadede Fransız varlıklarında satış yaşansa da stratejistlere göre piyasalar orta vadede oluşan siyasi tabloyu olumlu karşılayabilir.

Joe Biden Covid oldu Joe Biden Covid oldu

Seçim sonuçlarını değerlendiren Evercore ISI Stratejisti Krishna Guha şöyle konuştu: “Ulusal Birlik partisi kaynaklı risklerin ortadan kalkması ve solun çoğunluğu elde edememesiyle birlikte ortaya çıkan sonucu piyasa dostu olarak değerlendiriyoruz. Bu partiler vaatlerini gerçekleştirecek çoğunluğu elde edemediler.”

Barclays Avrupa Hisse Stratejisti Emmanuel Cau da Macron’un partisinin beklenenden daha iyi iş çıkardığına dikkat çekerek Macron’un geniş çaplı koalisyon kuracağını, bunun da piyasalar tarafından olumlu görülebileceğini belirtti.

Editör: Haber Merkezi