Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy'de Akbelen Ormanı’nda ağaç kesim izninin uzatılmasına karşı açılan davanın duruşması görüldü. Milas’a bağlı İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda Limak Holding ve İçtaş Holding ortaklığındaki YK Enerji, kömür maden sahasını genişletmek için 24 Temmuz 2023’te ağaç kesimine başlamıştı. Bölge halkının açtığı yürütmeyi durdurma davası henüz sonuçlanmamışken Türkiye Barolar Birliği Kent Çevre Komisyonu Yürütme Kurulu, Muğla Barosu ve İkizköylülerin avukatları, 25 Temmuz’da idare mahkemesine  dava açmıştı. Davanın duruşması Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma öncesi bölge halkı ve yaşam savunucuları Sınırsızlık Meydanı’nda toplandı. TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Muğla Milletvekilleri Gizem Özcan ile Cumhur Uzun, CHP İl Başkanı Zekican Balcı, bazı siyasi parti ve STK Temsilcileri de bölge halkına destek verdi. Yurttaşlar, 'Akbelen için adalet', 'Havama, suyuma, toprağıma dokunma' sloganları atarak mahkeme binasına yürüdü. Duruşma öncesinde adliye önünde eylem ve basın açıklaması yapan İkizköylülerin sözcüsü Esra Işık, “Adalete dair umudumuza hançer vurdular. Yine de tüm bunlara rağmen, bugün buradan hayatı gasp edilen köylüler olarak karar vereceklere, vicdanlarına sesleniyoruz: Eğer ufacık bir kırıntısı kaldıysa, adalet istiyoruz” dedi.

'Ufacık bir kırıntısı kaldıysa Akbelen’de adalet istiyoruz'

Furkan Apartmanı davasında karar: Üç sanığa beraat, bir sanığa 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi Furkan Apartmanı davasında karar: Üç sanığa beraat, bir sanığa 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi
Işık, “Akbelen ormanının katline, hayatlarımızın gasp edilmesine imza atanlara, izin veren fermana karşı; İkizköylüler, Karacahisarlılar, Çamköylüler ve dayanışmaya gelen tüm mücadele dostlarımızla hep birlikte mahkemeye yürüdük, üstünde adalet yazan bu binaya kadar geldik. Bugüne kadar verdiği kararlarla, yaşadığımız haksızlığa ortak olan tavırlarla mahkemeler bizi defalarca kez hayal kırıklığına uğrattı. Adalete dair umudumuza hançer vurdular. Yine de tüm bunlara rağmen, bugün buradan hayatı gasp edilen köylüler olarak karar vereceklere, vicdanlarına sesleniyoruz: Eğer ufacık bir kırıntısı kaldıysa, adalet istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ü

Editör: PolitikYol